poniedziałek, 20 kwietnia 2015

CZYTAJĄCA SZKOŁA

CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!

Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.

Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM,
CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ,
CODZIENNIE CZYTAJĄC DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI.

1.Wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie.

2.Jeśli dziecko o to prosi - wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz.

3.Pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony.

4.Unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt. Tzw. książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić "babskiej literatury". Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.

5.Bądź przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach książek i czasopism.


CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ
Z RADOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.

Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki:

-ciekawe dla dziecka

-napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną

-uczące racjonalnego myślenia

-niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, prawa

-promujące pozytywne wzorce postępowania

-dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków i niepokojów

-unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp.

-budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie

Nie zmarnuj szansy swojego dziecka!

Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.

Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie.

Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na głos.

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

"Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość - to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji".

Jim Trelease, autor "The Read-Aloud Handbook"

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

FORUM ZDROWIA DLA RODZICÓW

ZDROWE INWESTYCJE – RODZICE NA START
Zaledwie 10–20% dorosłych Polaków regularnie uprawia sport – czy należysz do tej chlubnej, tak nielicznej grupy? Jeśli tak, mobilizuj innych do zajęć ruchowych. Jeśli nie – teraz jest dobry czas, by swoim działaniem „poprawić” statystykę, ale przede wszystkim… zainwestować w zdrowie – swoje i swojego dziecka.

W ramach międzynarodowego projektu Bridging East-West Health Gap naukowcy badali aktywność fizyczną mieszkańców sześciu europejskich krajów: Finlandii, Rosji, Hiszpanii, Węgier, Polski i Niemiec. Wyniki pokazały ogromne zróżnicowanie dotyczące aktywności fizycznej, przy czym najgorzej wypadli Polacy i Węgrzy. Okazuje się, że aż 79,2% naszego społeczeństwa prowadzi bierny tryb życia! Jakie zatem wzorce przekazujemy swoim dzieciom?
Rodzic na GÓRZE
Dom rodzinny to dla dziecka miejsce zdobywania doświadczeń, czerpania wzorców zachowania, nawyków – w tym również tych dotyczących aktywności fizycznej. Dzieci najlepiej i najskuteczniej przyswajają sobie nawyki poprzez naśladownictwo. Stara maksyma, że przykład idzie z góry, może więc tym razem stać się doskonałym, budującym punktem wyjścia do korzystnych zmian w życiu. Rodzice, chcąc dać dobry przykład dziecku, powinni na początek zainwestować w siebie – w rozwój swojej aktywności fizycznej. Wtedy łatwiej będzie zaszczepić w dziecku „sportowego ducha” i pokazać, jak przez aktywność fizyczną można dbać o własne ciało, a dzięki temu – o zdrowie i samopoczucie.
Rodzic na STARCIE
W jednej z polskich szkół rodzice stwierdzili, że faktycznie mało czasu i uwagi poświęcają aktywności fizycznej. Bardzo żywiołowo zareagowali na przytoczone powyżej wyniki badań. Stwierdzili, że aby wymagać od dzieci, muszą najpierw zacząć wymagać od siebie i stworzyli tzw. grupę aktywnych. Działalność tej grupy opiera się na dobrowolnych cyklicznych spotkaniach, w trakcie których rodzice wspólnie uprawiają wybrany sport, np. nordic walking czy bieganie. Rodzice zdecydowali też, że na treningi będą przychodzić z dziećmi, aby „zarazić” je aktywnością fizyczną i tym samym odciągnąć od telewizora czy komputera, a także by wspólnie spędzić czas.
Rodzic na MEDAL
Jako ludzie dorośli mamy świadomość, że tzw. aktywny wypoczynek odgrywa w naszym życiu ogromną rolę i jest dla naszego organizmu o wiele bardziej korzystny niż wypoczynek bierny. I nie trzeba zaraz uprawiać sportów ekstremalnych – każdy z nas jest w stanie znaleźć taką dyscyplinę sportu, którą będzie lubił i uprawianiem której może postarać się „zarazić” swoje dziecko. Taki Rodzic jest na medal! Wytworzenie u dziecka prawidłowych nawyków już od najmłodszych lat sprawi, że będzie ono traktowało codzienną dawkę ruchu jako coś zupełnie naturalnego i potrzebnego. A to na pewno zaprocentuje w przyszłości – jest to zatem zdrowa inwestycja!

wtorek, 7 kwietnia 2015

Z wizytą w Przedszkolu w Sierakowie Śl.

Aktorzy Kółka Teatralnego klas I-II wystąpili w Przedszkolu w Sierakowie Śl. Zaprezentowali edukacyjną inscenizację pt " Bajkowe postacie prezentują swoje kraje" podczas której Maja i Gucio wyruszają zwiedzać Europę. Pragną odwiedzić swoich bajkowych przyjaciół. Ze swojego ojczystego kraju udają się między innymi do Czech, by wpaść do Krecika. Tu czeka na nich Złota Uliczka, Zamek Hradczany, Most Karola i oczywiście knedliki – najlepsze w świecie smakołyki. Następnie udają się do Włoch, gdzie niecierpliwie wyczekuje ich już Pinokio i inni mieszkańcy bajek, z którymi spędzą niezapomniany karnawał w Wenecji. Zobaczą też Florencję – miasto artystów i nauki oraz tajemnicze Pompeje. Po tym wszystkim pora wyruszyć do Anglii, gdzie na Maję i Gucia i na innych mieszkańców bajek czekają same niespodzianki: Kubuś Puchatek częstujący słodkim miodkiem, Pałac Buckingham, potężna wieża i słynny zegar Big Ben.
Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba wrócić do domu. Maja i Gucio odlatują na swoją łąkę, pozostałe postaci z bajek również wracają do swoich krajów.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zaprezentowali się również w inscenizacji "Tradycje i zwyczaje Wielkanocne". Wizyta wywołała wiele emocji wśród aktorów i przedszkolaków a widzowie podziękowali owacjami na stojąco.